Jakie drewno wybrać na schody wewnętrzne?

Jakie drewno wybrać na schody wewnętrzne?

Nowe opinie

Jestem bardzo zadowolony z usługi od firmy Prim Partner Oknoplast. Całokształt jak najbardziej profesjonalny. Drzwi do mojego mieszkania pierw...
Paweł_66
Firma usługi utrzymania czystości świadczymy z dużą dokładnością. Bon-Forum to firma sprzątająca w Rzeszowie, która dba kompleksowo o porządek...
Witek
Zgadzam się z tym, że firma BonForum stara się, aby ingerencja klienta była minimalna.
Dagmara
Zachęcam do zapoznania się z ofertą sklepu, warto
Renata
Polecam Wasiak Rzeszów - firma z dowiadczeniem. Jestem zadowolony z zakupu okien dachowych obrotowych od FAKRO. Świetna jakość.
~Mateusz Śliwa
Zamówienie zrealizowane na czas, meble rewelacyjne.
Aldona
Na naszej stronie znajdziesz wyjątkowy konfigurator podłóg oraz desek podłogowych. Dobierzesz w nim rodzaj deski podłogowej, sposób wykonania ...
e-floors.pl
ML System oferuje standardowe i strukturalne świetliki fotowoltaiczne oparte o szyby zespolone jedno lub dwukomorowe, w których zewnętrzna szy...
klient
Firma zasługuje na najwyższą ocenę.
Irek
Firma ma świetne produkty na stronie swojego sklepu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Małgorzata

Mówi się, że nie ma większego znaczenia to, z jakiego drewna są wykonane wewnętrzne schody drewniane. Ich trwałość niby nie zależy od drewna, ale od preparatów, jakimi są one pokryte. Jest to tylko po części prawda. Wysokiej jakości lakier może znacząco wzmocnić powierzchnię, przedłużając jej żywotność, ale to nie wystarczy. Aby mieć pewność, że wewnętrzne schody drewniane przetrwają lata, powinny zostać wykonane z drewna, mającego odpowiednie właściwości. Jakie drewno wybrać do produkcji schodów? Które gatunki są najtrwalsze i zapewniają trwałość?

Schody są elementami łączącymi piętra. Wchodzimy i schodzimy po nich wiele razy w ciągu dnia, nosząc przy tym różnego rodzaju obuwie. Dlatego też aby jak najdłużej zachować ich wygląd oraz właściwości, warto bliżej przyjrzeć się gatunkom drewna, z jakich najczęściej wykonuje się schody http://www.stolarts.pl/schody-drewniane/ . Jedne z nich wykazują większą twardość, podczas gdy inne możemy zaliczyć do gatunków miękkich. Biorąc pod uwagę zastosowanie schodów, oczywistym zdaje się wybór drewna twardego. Jednak wybór nie zawsze jest taki łatwy, bo decydując się na wybór surowca powinniśmy też kierować się walorami estetycznymi. Odcień schodów powinien harmonijnie zgrywać się z otoczeniem, podkreślając jedynie charakter wnętrza, a nie w nim dominując.

Twarde gatunki drewna są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne lub ścieranie. W przypadku wykorzystania gatunków miękkich, do ich wzmocnienia stosuje się specjalne lakiery. Do gatunków miękkich można zaliczyć drzewa iglaste. np. świerk, jodłę czy sosnę. Świerk wyróżnia się tym, że bardzo łatwo go ukształtować i obrobić, ale jest to jednocześnie drewno niepodatne na impregnację. Co więcej, drewno świerkowe nie jest łatwe i przyjemne w lakierowaniu, przez co ten gatunek zdecydowanie rzadziej jest stosowany przez rzemieślników tworzących schody wewnętrzne. Z kolei jodła lubi czasem się odkształcić, a nawet popękać. Do największych zalet gatunków iglastych zaliczyć można dużą odporność na owady i grzyby, dlatego też te gatunku warto wziąć pod uwagę, kiedy planuje się zakup zewnętrznych schodów drewnianych. Oczywiście wśród drzew liściastych także można wyróżnić kilka gatunków miękkich i zaliczają się do nich przede wszystkim olcha oraz brzoza.

Według ekspertów najtwardszymi, a co za tym idzie - najtrwalszymi- są gatunki egzotyczne, np. sapelli, merbau, cumaru, teak, jatoba, wenge czy meranti. Gatunki te rosną w bardzo wymagających warunkach, dlatego też są odpowiednio przystosowane. Drewno egzotyczne nie jest podatne na wilgoć oraz rozmaite uszkodzenia. Można nawet spotkać się z tezami, iż drewno egzotyczne bez impregnatu jest nadal bardziej trwałe niż zaimpregnowane gatunki, znane w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też drewno egzotyczne doskonale sprawdza się w produkcji zarówno schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Pomimo tylu zalet, opisywane drewno ma jedną, i to dość dużą wadę. Jest nią cena, która w wielu przypadkach nawet kilkukrotnie przewyższa cenę rodzimych gatunków drewna.

W Polsce do najczęściej zamawianych należą schody wykonane z dębu lub buku. Drewno tych gatunków jest wytrzymałe, trwałe oraz niezwykle estetyczne. Aby jednak wzmocnić ich trwałość, specjaliści zalecają stosowanie specjalnych preparatów w formie lakierów. Ich zadaniem jest wygładzanie powierzchni, nadawanie elastyczności i zmniejszanie jej śliskości. Nie należy zapominać także o impregnatach chroniących przed czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami.

Jeżeli zastawiasz się nad zakupem schodów drewnianych i nie wiesz, na jakie drewno się zdecydować, skorzystaj z pomocy specjalistów i zgłoś się do firmy Stolatrs. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją wyrobów z drewna, a dzięki doświadczeniu oraz fachowej wiedzy pracowników, każdy z klientów może uzyskać pomoc w kwestii zarówno doboru materiałów, jak i designu.

Nowe opinie (0)

Zobacz również

ul. Grunwaldzka 355, 80-041
Oceń firmę
jako pierwszy
Biedronka
al. Jerozolimskie 54, 00-024 Warszawa
Oceń firmę
jako pierwszy
Lovely Home
Ładna 58A, 43-400
Oceń firmę
jako pierwszy
Richd. Anders Polska producent kantówki
Kolejowa 13, 37-220 Kańczuga
5/5 (11 opinii)
P.H.U. Market s.c
Borkowo 22, 88-100 Pozostałe
5/5 (2 opinie)
Twardowskiego 9, 35-302
Oceń firmę
jako pierwszy
Hydraulikmuszyński.pl Hydraulik Gdynia
Sieradzka 109, 81-503
Oceń firmę
jako pierwszy
sprzątanie biur wrocław - Ewmar.Wroclaw.PL
Kamila Stefki 44/3, 52-428 Wrocław
Oceń firmę
jako pierwszy
Profesjonalne urządzenia do gastronomii Robin
Łączna 39, 41-303
Oceń firmę
jako pierwszy
DKSM Kopalnia Łupka Szarogłazowego Księżyce
Księżyce, 71, 55-340 Damianowo
Oceń firmę
jako pierwszy

Podstawy optymalizacji stron internetowych dla wyszukiwarek (SEO)
W dzisiejszych czasach, kiedy większość firm i osó...
Bootstrap i pozostałe frameworki CSS
Tworzenie profesjonalnych i responsywnych stron internetowyc...
Responsywny design: Tworzenie stron dostosowanych do urządzeń mobilnych
W dzisiejszych czasach, kiedy większość użytkownik&oacut...
Szkolenia dla projektantów linii pakujących
Szkolenia dla projektantów linii pakujących są niezwykle ...
Zastosowanie maszyn pakujących w przemyśle opakowaniowym
Maszyny pakujące są nieodłącznym elementem przemysłu op...
Ogrodzenie i brama
Po wybudowaniu własnego nowego domu pierwsze czym z reguły...
Wybierasz łóżko do sypialni? Postaw na komfort
Odpowiednio wybrane łóżko zapewni nam zdrowy i komfortowy...
Sypialnia w stylu glamour - jak uzyskać ten efekt?
Sypialnia jest zdecydowanie jednym z najważniejszych pomies...
Dlaczego warto zdecydować się na kanapę narożną?
Stoisz właśnie przed wyzwaniem aranżacji salonu? A może ...
Rodzaje obecnie stosowanych pokryć dachowych
Pokrycia dachowe z blachy są lekkie i niedrogie. Ponadto, d...