Tektura i jej zastosowania

Tektura i jej zastosowania
Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym, nawet do 11 mm grubości. Powstaje dzięki sprasowaniu kilkunastu warstw masy papierniczej. Do wyrobu tektury wykorzystuje się włókien ścieru drzewnego oraz makulatury. Tektura to produkt nie nadający się do pisania. Wśród gatunków tektury wyróżnia się: białą, szarą, brązową i techniczną. Oprócz tego wyróżnia się tekturę litą oraz falistą, która powstaje z połączenia kilku warstw papieru falą papierową, powodującą zwiększenie sztywności arkusza.

Tektura bywa głównie wykorzystywana do produkcji kartonów zbiorczych. Ze względu na typy fali w tekturach trzywarstwowych wyróżnia się tzw. fale B, fale C oraz fale E. Istnieją też tektury pięciowarstwowe, powstające z połączenia powyższych typów fal.

Tektura falista ma zastosowanie w produkcji różnego rodzaju funkcjonalnych opakowań. Do czego można zastosować tekturę? Jest ona idealna m.in., do wypełniania przestrzeni, zabezpiecza narożniki i powierzchnie. Może służyć jako wyściółka i nadaje się do owijania i przykrywania.

Budowlańcy często znajdują zastosowanie tektury w szeroko pojętych pracach budowlanych i malarskich. Tektura to rewelacyjny materiał chroniący przed uszkodzeniami np. parkiety. Dzięki swoim właściwościom jest odpowiednia do przechowywania i transportu np. przeprowadzki.

Ponieważ rynek w swojej ofercie ma różne typy tektury więc może pojawić się problem z wyborem tej konkretnej. Warto zaznaczyć, ze wybór powinien być uzasadniony późniejszym zastosowaniem powstałego z tektury np. opakowania. Jako kryterium wyboru można wziąć masę produktu, wtedy będzie oczywiste, iż do takiego musi zostać użyta mocniejsza tektura. Natomiast do lżejszych cieńsza.

Nie można pominąć tak ważnej rzeczy jak skład tektury. Chodzi tu o papiery wykorzystywane do produkcji poszczególnych warstw tektury.
Nowe opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy

Wybór odpowiednich krzeseł nie jest sprawa łatw...
Firma Michała Kadeli Biuro Obsługi Nieruchomośc...
Zlewozmywak KGS T 45 1B1D WHITE Chcąc dokonać z...
Ogrodzenia panelowe stosowane są w przemyśle, w ...
Nie zawsze stać nas na poniesienie kosztów...
Panele podłogowe są bardzo dobre i bardzo ładni...