Rodzaje obecnie stosowanych pokryć dachowych

Rodzaje obecnie stosowanych pokryć dachowych

Pokrycia dachowe z blachy są lekkie i niedrogie. Ponadto, dobrze spisują się na każdym dachu, a jeśli to byłoby mało, warto dodać, że nie wymagają ciężkiej i kosztownej więźby dachowej, jak dachówka ceramiczna czy cementowa. Poprawnie ułożone stanowią pokrycie na lata. Lekkie blachodachówki można stosować nie tylko na nowych dachach, ale także do krycia starych budynków, w których konstrukcja dachowa z upływem lat uległa osłabieniu.
Nowoczesne blachy mają po kilka różnych zabezpieczeń chroniących je przed korozją. Blachy profilowane mogą być ocynkowane lub pokryte alucynkiem. Ponadto chroni je warstwa lakieru albo plastizol, pural czy matpoliester.
Obustronnie ocynkowana ogniowo blacha stalowa pokryta jest wieloma warstwami powłoki zabezpieczającej przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo może być pokryta powłoką chroniącą ją przed korozją i promieniami UV, na przykład poliestrem, plastizolem, puralem, PVDF, PVF2. Trwałość takich blach ocynkowanych określa się na 30-50 lat, a pokrycia z tej blachy to albo płaskie arkusze, albo profile o kształtach falistych bądź trapezowych.
Z kolei blacha stalowa z alucynkiem, dzięki powłoce ze stopu aluminium, cynku i krzemu, blacha ta jest twardsza i trwalsza od zwykłej ocynkowanej blachy stalowej, ponieważ aluminium chroni stal przed korozją i wpływem związków chemicznych. Cynk natomiast regeneruje powłoki w miejscach zarysowań i cięcia blachy, a krzem nadaje twardość.
Blacha stalowa z posypką ma natomiast zupełnie "nieblaszany" wygląd - dzięki barwnej posypce i wytłoczeniom przypomina ułożoną na dachu dachówkę ceramiczną. Posypki są zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed porastaniem mchem, a dodatkową ważną zaletą blach z posypkami jest tłumienie hałasu wywołanego deszczem, charakterystycznego dla nagich pokryć blaszanych.
Najtrwalszą blachą jest blacha miedziana, jest jednak także najdroższa. Pokrycie z blachy miedzianej patynuje się na zielono lub ciemnobrązowo. A wspomniana patyna, czyli warstwa tlenku, jest zarazem warstwą ochronną, dlatego pokrycie to nie wymaga konserwacji i wręcz niewskazane jest jego czyszczenie.
Cynkowa blacha ma podobne właściwości jak miedziana, choć jest od niej mniej trwała, natomiast aluminiowa zazwyczaj pokryta jest lakierem poliestrowym lub PVDF. W gotowym pokryciu nie różni się więc od blachy stalowej powlekanej, jest  od niej jednak znacznie lżejsza.

 

Nowe opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy

Dla każdego z nas takie zadania jak dobranie mebl...
Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym,...
Cenisz elegancję i klasykę? Zależy Ci na tym, a...
Kupienie nowego mieszkania wiąże się z poniesi...
Aranżacja wnętrz to bardzo rozległy temat....
Jeszcze kilka lat temu odkurzacze pionowe traktowa...