Nowoczesna pokrycia dachowe

Nowoczesna pokrycia dachowe

O tym, jak trudnym zadaniem jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych wie każdy, kto miał do czynienia z budową czy remontem domu. Decyzja o zakupie konkretnych materiałów powinna być dokonana po przeanalizowaniu kilku kwestii. Oprócz oczywistych względów estetycznych, niezwykle ważne są czynniki techniczne. Na co zwrócić uwagę wybierając pokrycia dachowe? Jakie produkty budowlane oferują obecnie producenci?

Jednym z aspektów, według którego powinniśmy dobierać pokrycia dachowe, jest np. kąt nachylenia dachu oraz dopuszczalna masa samego pokrycia, mająca bezpośredni wpływ na obciążenie konstrukcji i więźby budynku. Z tego też względu rodzaj oraz masa pokrycia powinny być uwzględnione w samym projekcie. Na równi z technicznymi należy postawić względy czysto estetyczne. Odpowiedni dobór pod kątem charakteru oraz stylu budynku pozwoli uzyskać spójny estetycznie projekt, który będzie spełniał wszystkie założenia architektoniczne. Bo to, co pasuje do domu nowoczesnego, niekoniecznie dobrze będzie wyglądać w zabudowie i charakterze dworku.

Mocnym trendem obecnie są domy nowoczesne, o niemalże surowej formie. Brak w nich wyszukanych detali ozdobnych akcentów. Domy nowoczesne zachwycają prostymi formami, minimalizmem oraz stosowaniem nieskomplikowanych rozwiązań. Do tego typu domu dobrać można wiele ciekawych pokryć dachowych. Sprawdź: http://www.wasiak.net/oferta/dachy.html 
Jednymi z nich są klasyczne dachówki ceramiczne. To świetne rozwiązanie do nowoczesnych budynków. Dachówki zakładkowe są bezobsługowe i bardzo trwałe. Produkty dostępne są w wielu kolorach i formach, dzięki czemu bez trudu można znaleźć wyroby dopasowane do domu o charakterze nowoczesnym. Jednymi z najpopularniejszych do tego rodzaju domów są dachówki prostokątne o płaskiej formie. Z ich pomocą uda się uzyskać równą płaszczyznę, która podkreśli minimalistyczną formę obiektu. Dostępne współcześnie dachówki o płaskiej formie nazywane są dachówkami zakładkowymi. Zapewniają bardzo szczelne pokrycie i są przy tym bardzo łatwe w montażu. Trzeba jednak dokonać tego bardzo dokładnie, bo każde niedociągnięcie będzie widoczne na gładkiej powierzchni dachu. Faktem jest, że ceramiczne dachówki to ciężkie przykłady pokrycia dachowego. Metr kwadratowy dachówek tego typu może mieć masę od 44 do nawet 47 kilogramów.

Do często stosowanych sposobów pokrycia dachu jest wykorzystywanie blach na rąbek stojący. To jedna ze starszych metod zabezpieczania dachu, ale doskonale sprawdza się także w przypadku obiektów nowoczesnych. To nic innego jak specjalne blachy, połączone rąbkami. Sposób ten prezentuje się wysoce elegancko i estetycznie. Tutaj najczęściej wykorzystywane są, zabezpieczone przed korozją, blachy ze stali. Dostępne są także blachy miedziane lub tytanowo-cynkowe, ale to już są propozycje zdecydowanie droższe. Płaty blachy są lekkie i układa się je wcześniej przygotowanej podstawie z desek lub płyt. Pokrycie tego rodzaju może mieć zastosowanie na dachach o rozmaitym nachyleniu - od prawie płaskich po niemal pionowe. Wspomniane blachy są łączone poprzez zaginanie nałożonych na siebie brzegów (to one tworzą ten "rąbek"). Najnowsze pokrycia na rąbek stojący mają formę paneli.

Wśród nowoczesnych metod pokrywania dachu należy wymienić także stosowanie płytek włóknocementowych. To lekkie propozycje, których waga oscyluje w okolicy 13-20 kilogramów a metr kwadratowy. W zależności od sposobu ich układania, stosuje się różnego rodzaju poszycia. Cechuje je trwałość oraz estetyka. Najczęściej wybieranymi są płytki włóknocementowe w szarym kolorze, gładkiej powierzchni i prostokątnej lub kwadratowej formie. Tego typu pokrycie znajduje zastosowanie w przypadku dachów o kącie nachylenia od 25°.

Jednymi z popularnych pokryć dachowych są także łupki kamienne. To niezwykle estetyczne rozwiązanie, które od stuleci doskonale sprawdza się w budownictwie. Walory wizualne zależą od sposobu układania kamieni oraz ich kształtów. Warto mieć jednak na uwadze, że łupki są tylko trochę lżejsze od pokryć ceramicznych. Waga metra kwadratowego tego materiału waha się od 25 do nawet 40 kilogramów. Dlatego też łupek układa się na stabilnym poszyciu, najlepiej na pełnym deskowaniu. W naturalnej wersji, łupek ma nowoczesny, grafitowy odcień. Ma on także subtelny połysk, dzięki czemu prezentuje się niezwykle elegancko. Łupki kamienne mogą być stosowane zarówno na dachy, jak i pionowe elewacje.

Nie zważając na to, jaki rodzaj pokrycia dachowego zostanie wybrany, warto jego ułożenie zlecić dekarzowi specjalizującemu się w pracy z konkretnym typem pokrycia dachowego. Zwłaszcza, gdy na pokrycie zostanie wybrany łepek - wówczas pomoc fachowca będzie niezbędna. To szalenie ważne, bo ich odpowiednie ułożenie może mieć negatywne efekty, powiązane z późniejszą eksploatacją dachu.

Nowe opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy

Schody w domach, w których jest więcej poz...
Po wybudowaniu własnego nowego domu pierwsze czym...
Jeszcze kilka lat temu odkurzacze pionowe traktowa...
Obecne stawki cenowe za tradycyjne lokale mieszkal...
To co, położymy na podłogę w dużym stopniu wp...
Listwy sosnowe są popularnym materiałem konstruk...