Jakie drewno wybrać na schody wewnętrzne?

Jakie drewno wybrać na schody wewnętrzne?

Mówi się, że nie ma większego znaczenia to, z jakiego drewna są wykonane wewnętrzne schody drewniane. Ich trwałość niby nie zależy od drewna, ale od preparatów, jakimi są one pokryte. Jest to tylko po części prawda. Wysokiej jakości lakier może znacząco wzmocnić powierzchnię, przedłużając jej żywotność, ale to nie wystarczy. Aby mieć pewność, że wewnętrzne schody drewniane przetrwają lata, powinny zostać wykonane z drewna, mającego odpowiednie właściwości. Jakie drewno wybrać do produkcji schodów? Które gatunki są najtrwalsze i zapewniają trwałość?

Schody są elementami łączącymi piętra. Wchodzimy i schodzimy po nich wiele razy w ciągu dnia, nosząc przy tym różnego rodzaju obuwie. Dlatego też aby jak najdłużej zachować ich wygląd oraz właściwości, warto bliżej przyjrzeć się gatunkom drewna, z jakich najczęściej wykonuje się schody http://www.stolarts.pl/schody-drewniane/ . Jedne z nich wykazują większą twardość, podczas gdy inne możemy zaliczyć do gatunków miękkich. Biorąc pod uwagę zastosowanie schodów, oczywistym zdaje się wybór drewna twardego. Jednak wybór nie zawsze jest taki łatwy, bo decydując się na wybór surowca powinniśmy też kierować się walorami estetycznymi. Odcień schodów powinien harmonijnie zgrywać się z otoczeniem, podkreślając jedynie charakter wnętrza, a nie w nim dominując.

Twarde gatunki drewna są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne lub ścieranie. W przypadku wykorzystania gatunków miękkich, do ich wzmocnienia stosuje się specjalne lakiery. Do gatunków miękkich można zaliczyć drzewa iglaste. np. świerk, jodłę czy sosnę. Świerk wyróżnia się tym, że bardzo łatwo go ukształtować i obrobić, ale jest to jednocześnie drewno niepodatne na impregnację. Co więcej, drewno świerkowe nie jest łatwe i przyjemne w lakierowaniu, przez co ten gatunek zdecydowanie rzadziej jest stosowany przez rzemieślników tworzących schody wewnętrzne. Z kolei jodła lubi czasem się odkształcić, a nawet popękać. Do największych zalet gatunków iglastych zaliczyć można dużą odporność na owady i grzyby, dlatego też te gatunku warto wziąć pod uwagę, kiedy planuje się zakup zewnętrznych schodów drewnianych. Oczywiście wśród drzew liściastych także można wyróżnić kilka gatunków miękkich i zaliczają się do nich przede wszystkim olcha oraz brzoza.

Według ekspertów najtwardszymi, a co za tym idzie - najtrwalszymi- są gatunki egzotyczne, np. sapelli, merbau, cumaru, teak, jatoba, wenge czy meranti. Gatunki te rosną w bardzo wymagających warunkach, dlatego też są odpowiednio przystosowane. Drewno egzotyczne nie jest podatne na wilgoć oraz rozmaite uszkodzenia. Można nawet spotkać się z tezami, iż drewno egzotyczne bez impregnatu jest nadal bardziej trwałe niż zaimpregnowane gatunki, znane w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też drewno egzotyczne doskonale sprawdza się w produkcji zarówno schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Pomimo tylu zalet, opisywane drewno ma jedną, i to dość dużą wadę. Jest nią cena, która w wielu przypadkach nawet kilkukrotnie przewyższa cenę rodzimych gatunków drewna.

W Polsce do najczęściej zamawianych należą schody wykonane z dębu lub buku. Drewno tych gatunków jest wytrzymałe, trwałe oraz niezwykle estetyczne. Aby jednak wzmocnić ich trwałość, specjaliści zalecają stosowanie specjalnych preparatów w formie lakierów. Ich zadaniem jest wygładzanie powierzchni, nadawanie elastyczności i zmniejszanie jej śliskości. Nie należy zapominać także o impregnatach chroniących przed czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami.

Jeżeli zastawiasz się nad zakupem schodów drewnianych i nie wiesz, na jakie drewno się zdecydować, skorzystaj z pomocy specjalistów i zgłoś się do firmy Stolatrs. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją wyrobów z drewna, a dzięki doświadczeniu oraz fachowej wiedzy pracowników, każdy z klientów może uzyskać pomoc w kwestii zarówno doboru materiałów, jak i designu.

Nowe opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy

Jeżeli w grę wchodzi przeprowadzka koniecznie mu...
Meble kuchenne modułowe to praktyczne i nadzwycza...
Poszukując wysokiej klasy elementów meblowych, w...
Po wybudowaniu własnego nowego domu pierwsze czym...
Aranżacja wnętrz to bardzo rozległy temat....
Sypialnia jest zdecydowanie jednym z najważniejsz...