Jakie drewno wybrać na podłogę?

Jakie drewno wybrać na podłogę?

Drewno jest ponadczasowym materiałem, który chętnie jest wykorzystywany we współczesnej aranżacji wnętrz. Drewniane podłogi będą pasować do niemal każdej aranżacji, dlatego stosuje się je zarówno do aranżacji nowoczesnych i industrialnych, jak i nieco bardziej tradycyjnych i klasycznych. Największą zaletą drewnianej podłogi jest jej nadzwyczaj estetyczny wygląd, jednak należy pamiętać, że w przypadku wyboru drewna na podłogę liczą się również właściwości drewna, których odpowiedni wybór pozwoli nam spełnić wszystkie indywidualne oczekiwania i potrzeby. Warto pamiętać, że wybór podłogi będzie miał ogromne znaczenie w późniejszym wykończeniu parapetów, drzwi, a także mebli i dekoracji. Na co zwrócić uwagę wybierając drewno na podłogę?

Stopień twardości drewna, jaki wybrać?
Stopień twardości drewna pozwoli Ci dowiedzieć się, jak wybrany przez Ciebie materiał będzie reagował na ścieranie oraz wgniatanie — wspomniany czynnik warto dobierać bezpośrednio do pomieszczenia, ponieważ, np. inny stopień twardości będzie potrzebny we wnętrzach, gdzie dużo przebywamy, a inny w łazience czy kuchni. Warto wiedzieć, że miękkie drewno może szybko ulec uszkodzeniom i będzie można je łatwo porysować.


Jakie są klasy drewna?
1) Pierwsza klasa drewna oznacza drewno miękkie, które zdecydowanie nie nadaje się do wykorzystania na podłogi.
2) Kolejną klasą jest drewno o średniej twardości, np. klon czy sosna, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu, a także w pokojach, gdzie zazwyczaj chodzi się w miękkim obuwiu.
3) Ostatnią klasą drewna będzie drewno twarde, czyli czereśnia, buk, dąb, jesion, orzech oraz inne - takie rodzaje drewna warto wybrać do pomieszczeń o zwiększonym natężeniu ruchu, np. w salonie.

Jak zabezpieczyć drewno na podłogę?
Aby drewno było materiałem ponadczasowym, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najczęściej drewno jest zabezpieczane warstwą lakieru, dzięki czemu ma zwiększoną odporność na ścieranie i nie pojawią się na nim nieestetyczne plamy. Bardzo naturalnie będzie się prezentować podłoga olejowana, jednakże w przypadku olejowania nie zyskujemy warstwy zabezpieczającej, przez co cały proces trzeba będzie powtarzać co pół roku. Połączeniem zalet podłogi lakierowanej i olejowanej będzie podłoga zabezpieczona olejowoskiem, dzięki której podłoga jest zabezpieczona przed nadmiernym brudem, kurzem oraz plamami. Producent drewna klejonego Richd. Anders oferuje wysokogatunkową klejonkę sosnową, która idealnie sprawdzi się w formie materiału na trwałą i estetyczną podłogę.

Nowe opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy

Kantówka okienna to element, który g...
Cenisz elegancję i klasykę? Zależy Ci na tym, a...
Kostka brukowa w obecnych czasach zapewnia trwałe...
Klejonka jest rodzajem płyty meblowej, któ...
Płyta klejona najczęściej wykorzystywana jest w...
Oferta okien dachowych jest niezwykle rozbudowana,...