Jak zabezpieczyć chodniki i parkingi przez gołoledzią?

Jak zabezpieczyć chodniki i parkingi przez gołoledzią?

Gołoledź to cienka warstwa lodu powstająca, gdy w czasie mroźnej pogody następują nagłe opady deszczu lub mżawka. Krople wody wtedy rozpływają się po powierzchni i bardzo szybko zamarzają. Gołoledź zwana jest inaczej "szklanką" lub czarnym lodem, ze względu na to, że często spotyka się ją na asfalcie, który nadaje jej ciemnego koloru.

Choć wygląda ona niepozornie, stwarza poważne niebezpieczeństwo zarówno dla pojazdów, jak i poruszających się po chodnikach pieszych. Nierzadko z jej powodu dochodzi do wielu kolizji drogowych, a także upadków i złamań.
Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie się po wstąpieniu na zamarzniętą przestrzeń. W przypadku samochodów jest to ostrożna, wolna jazda bez wykonywania gwałtownych ruchów, natomiast pieszych - chodzenie małymi kroczkami z pochyleniem sylwetki do przodu.
Najczęstszym sposobem na minimalizowanie śliskości nawierzchni jest posypywanie chodników, parkingów i ulic warstwą piasku i innych materiałów, które zwiększają ich szorstkość i tym samym przyczepność kół oraz podeszew butów do nich. W tym celu stosowane też są środku chemiczne - najczęściej korzysta się z chlorku sodu, czyli soli, która obniża temperaturę zamarzania wody i umożliwia dzięki temu mechaniczne zebranie jej warstwy z powierzchni chodnika lub parkingu. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestników ruchu na parkingach i chodnikach należy do właścicieli nieruchomości, do których tereny te przynależą. Według prawa, odpowiadają oni też za wszelkie uszczerbki na zdrowiu wynikłe z zaniechania przez nich tego obowiązku i w rezultacie to oni wypłacają ewentualne odszkodowania. Odśnieżanie i zabezpieczanie powierzchni przed gołoledzią można wykonywać samodzielnie, bądź też zlecić zewnętrznej firmie sprzątającej Rzeszów, która będzie regularnie i skutecznie dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Nowe opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy

Drewniane ogrodzenia stały się ostatnio bardzo m...
Kuchnia to miejsce, które musi być odpowiednio w...
Zapraszamy Państwa do artykułu związanego z ara...
Płyta klejona najczęściej wykorzystywana jest w...
Rzadko kiedy się zastanawiamy ile rzeczy pakowany...