Gdzie wykorzystywane są materiały kompozytowe?

Gdzie wykorzystywane są materiały kompozytowe?

Kompozyt jest jednym z nowoczesnych rozwiązań technologicznych chętnie wykorzystywanych nie tylko w budownictwie, ale również w przemyśle lotniczym, kolejowym czy nawet motoryzacyjnym. Kompozyt jest materiałem o niejednolitej strukturze, który składa się z dwóch, a czasami nawet więcej komponentów, które charakteryzują się różnymi właściwościami, dzięki czemu końcowy materiał jest średnią właściwością wszystkich wykorzystanych tworzyw. Materiały kompozytowe znane są ludzkości od tysięcy lat, dzięki czemu chętnie są wykorzystane w postaci materiałów konstrukcyjnych w wielu dziedzinach. Gdzie najczęściej wykorzystywane są materiały kompozytowe i jakie mają właściwości?

Zastosowanie materiałów kompozytowych
Kompozyty najczęściej stosuje się w budownictwie, np. żelbet czy beton to jedne z najpopularniejszych materiałów o charakterze kompozytowym. Równie popularne materiały kompozytowe są w technice lotniczej i w astronautyce, gdzie wykorzystuje się je do budowy rakiet, elementów samolotów, a nawet satelitów. Ogromną popularnością kompozyty cieszą się w przemyśle środków transportu kołowego i szynowego, gdzie najczęściej tworzone są z nich elementy zewnętrzne i wewnętrzne pociągów, tramwajów, a nawet ciężarówek czy autobusów. Kompozyty chętnie są także wykorzystywane w produkcji części maszyn, urządzeń i specjalnych sprzętów sportowych, np. łodzi czy nart. Kompozyty mogą być wykonane ze zróżnicowanej grupy materiałów, dlatego bez większego problemu spełniają wymagania przygotowane do tworzenia nowoczesnych konstrukcji.

Czym wyróżniają się kompozyty?
Kompozyty charakteryzują się lepszymi parametrami niż osobno każda z substancji, która została wykorzystana w procesie jego produkcji. Zaletą produkcji kompozytów jest możliwość połączenia cech naturalnych surowców z surowcami sztucznymi, a więc mowa tu głównie o ponadprzeciętnej wytrzymałości zestawionej ze zoptymalizowaną gęstością, a także niewielkim ciężarem. Naturalne materiały zazwyczaj są trwałe, aczkolwiek dużo ważą i mają niską gęstość, co prowadzi do ich szybszej biodegradacji. Producent kompozytów Tworzywa Sztuczne PZL Mielce zajmuje się profesjonalną produkcją elementów kompozytowych do kolei, lotnictwa oraz innych dziedzin przemysłu motoryzacyjnego. Wysokiej jakości kompozyty powstają dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze, która ma zwiększone doświadczenie w zarządzaniu jakością.

Nowe opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy

Stawiając na elegancję, szyk oraz klasę coraz w...
Komody sprawdzają się w wielu pokojach. Producen...
Brązy i beże to stonowane i naturalne kolory, kt...
Jeżeli w grę wchodzi przeprowadzka koniecznie mu...
Drzwi aluminiowe w praktyce okazują się o wiele ...
Opakowania z Master Pack w Rzeszowie to najczęś...